14 miejsce w Polsce "Mosowskich Ogrodników

Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Smolnicy od początku lutego 2021 roku przystąpili do realizacji ogólnopolskiego projektu “Tradycyjny sad”. Organizatorem projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Projekt składał się z dwóch etapów.

Etap Pierwszy - Rozmawiamy o sadzie. Podczas trwania tego etapu chłopcy z grupy “Mosowscy ogrodnicy” zdobywali wiedzę z zakresu sadownictwa i starych odmian czereśni. Zwieńczeniem tego etapu był projekt mini sadu wraz z roślinami towarzyszącymi. Chłopcy z zaangażowaniem przystąpili do działań i w zajęli 14 miejsce w skali kraju w kategorii do 6 klasy. Wynik ten bardzo podbudował Mosowskich ogrodników, którzy uwierzyli w swoje możliwości i z zapałem przystąpili do Etapu Drugiego - Zakładamy sad.

Etap Drugi - Zakładamy sad. Etap ten był dla wychowanków bardzo atrakcyjny, gdyż mogli wykazać się ze zdobytej wiedzy i gdy tylko nastała wiosna z zapałem przystąpili do działania. Zadania konkursowe wykonywali w mgnieniu oka. Sadzili drzewka czereśni oraz rośliny towarzyszące tj. krzewy winorośli, krzewy truskawek jak również została posiana łąka kwietna. Łąka kwietna jest bardzo przyjazna owadom, które na niej znajdą pożywnie i zapylą kwitnące czereśnie które wydadzą mnóstwo owoców. Chętnych zapraszamy do odwiedzenia naszego mini sadu, który z dnia na dzień staje się coraz piękniejszy. Przed “Mosowskimi Ogrodnikami” jeszcze dużo pracy dotyczącej pielęgnacji drzewek w mini sadzie, ale chłopcy są pełni zapału i chętni do dalszej pracy...
Opiekun Projektu Rafał Dubik

wychowawca w MOS w Smolnicy