Wizyta w Wyłuszczarni Nadleśnictwa Dębno

W dniu 23.05.2023 r. wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Smolnicy byli z wizytą w wyłuszczarni nasion, która jest komórką organizacyjną Nadleśnictwa Dębno, działającą na rzecz Lasów Państwowych. Podczas prelekcji młodzież mogła zapoznać się z procesem wyłuszczania, odskrzydlania, czyszczenia i pakowania nasion z szyszek drzew iglastych pochodzących z lasów naszego regionu. Nasiona te są bardzo skrupulatnie selekcjonowane i magazynowane w specjalnych warunkach chłodniczych, a następnie ze specjalnym świadectwem wydawane jako materiał siewny.

Kolejnym etapem naszej wycieczki było udanie się do Izby Edukacji Leśnej gdzie znajdowały się liczne eksponaty zwierząt i ptaków leśnych oraz sprzęt multimedialny umożliwiający przeprowadzenie ciekawych zajęć o tematyce leśnej.

Po części edukacyjnej przyszedł czas na ognisko z kiełbaskami i ciekawymi opowieściami pana Macieja-leśniczego ds. wyłuszczarni, który oprowadzał nas po całym obiekcie. Przygotowana oferta edukacyjna przez Nadleśnictwo i przekazana przez Pana Leśniczego w bardzo atrakcyjny sposób na długo zapadnie w pamięci wychowanków naszego Ośrodka